Batman vs. Superman, czyli Haibike i Focus – rowery elektryczne w warunkach zimowych

Rower elektryczny Haibike i Focus

Korzystając z końcówki zimy, porównaliśmy w terenie dwa mocne rowery elektryczne MTB:
– Haibike Sduro AllMtn SL z silnikiem Yamaha o mocy 250 W, akumulatorem 11 Ah i pełną amortyzacją (przód i tył) i na oponach 27,5 cala.
– Focus Jarifa z silnikiem Impulse 2.0 o mocy 250 W, akumulatorem 17 Ah i amortyzacją przednią oraz oponami size plus 29 cali.

Testując rowery, chcieliśmy sprawdzić, czy elektryki nadają się na jazdę zimową, oraz jak różnią się od siebie napędy rowerów elektrycznych w jeździe terenowej, a także jaki jest wpływ pełnej amortyzacji na komfort i dynamikę jazdy na elektryku w warunkach zimowych, no i jakie jest zużycie baterii roweru elektrycznego w terenie i w zimie.

Warunki sprzyjały testowi. Był lekki mróz, a świeży śnieg zasypał leśne drogi, miejscami nawet 20 cm warstwą. Nachylenia na trasie miały około 2%, ponieważ jeździliśmy przez strome, zalesione wzgórza. Nawierzchnia była w dużej części bardzo nierówna i trudna do jazdy, gdyż zamarznięte koleiny pokrywała gruba warstwa białego puchu. Na trasie było sporo dużych podjazdów i zjazdów.

Wniosek z testu – rowery elektryczne spisują się zimą i w trudnym terenie znakomicie. Używaliśmy w czasie testu głównie średniego wspomagania, a na podjazdach i w głębokim śniegu trybu maksymalnego. To oczywiście zużywało mocno baterię, której pojemność z uwagi na mróz była mniejsza o jakieś 10-20%.

Siła wspomagania obu silników ebike była podobna. Po pokonaniu 45 km akumulator 400 Wh w Haibike rozładował się do końca, a pojemniejszy Impulse 600 Wh zachował jeszcze około 40% pojemności. To ewidentnie zaleta silnika Impulse 2.0, który jest oszczędniejszy, szczególnie na średnich trybach wspomagania. Za to tryby wspomagania silnika Yamaha zapewniają lepszą dynamikę jazdy w terenie. Co ciekawe, nie zauważyliśmy dużych różnic pomiędzy oponami 27,5 cali a oponami 29 cali w tych warunkach. Oczywiście, opony „plus size” nieco mniej buksowały na śniegu.

Największą zaletą testowanego roweru elektrycznego Haibike jest na pewno pełna amortyzacja. Naprawdę dało się odczuć komfort, jaki daje pełna amortyzacja w trudnym terenie. Rower płynnie przeskakiwał przez przeszkody, dając większą manewrowość i znacznie zmniejszając zmęczenie rowerzysty przy pokonywaniu terenu. Twardy i nieco bardziej sportowy Focus wymagał znacznie więcej umiejętności, techniki i siły od rowerzysty, co dało się odczuć, szczególnie pod koniec przejażdżki. Jednak do samego końca zachował moc baterii, a użytkownik Haibike, z uwagi na rozładowanie akumulatora pod koniec wycieczki, musiał troszkę więcej popedałować, aby dogonić Focusa.

Rower elektryczny Haibike

Podsumowując, rower elektryczny MTB z napędem centralnym Yamaha, czy Impulse, to doskonały wybór do jazdy zimowej w terenie. Nie trzeba od razu inwestować w sprzęt typu „e-fatbike”. Opony 27,5 cala, czy też 29 cali (plus size) w elektryku dają możliwość jazdy w śniegu w naprawdę trudnych warunkach, a wyższe tryby wspomagania roweru elektrycznego równoważą opór i utrudnienia, powodowane przez śnieg. Zimowa jazda daje dużo frajdy, trzeba jedynie posiadać pewne umiejętności, szczególnie unikania poślizgów i wywrotek. Pamiętajcie, elektryk przy ruszaniu potrafi nieźle zakręcić tylnym kołem na lodzie i śniegu!

Na bardzo trudny teren, zimową jazdę offroad, czy cięższe zimowe warunki, warto wybrać rower elektryczny z pełną amortyzacją i dużej dynamice jazdy, jak np. testowany Haibike. Bateria 400 Wh z silnikiem Yamaha w takich warunkach da zasięg ok. 50 km. Z kolei na dłuższe zimowe wycieczki rowerowe po drogach, na których opony samochodów utwardziły śnieg i nie ma takiej konieczności manewrowania po wertepach, sprawdzi się twardszy, bardziej sportowy rower elektryczny, jak testowany Focus Jarifa, który z kolei oferuje dłuższy czas wspomagania jazdy i zasięg efektywny takiej jazdy co najmniej na 80 km.

Gości na tej podstronie: 4 833

1 Komentarz

  1. Robert

    Pomocny artykuł, właśnie kupiłem haibika sduro i planuję dojeżdżać go do pracy zimą.
    Pozdr

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *