Napędy BOSCH czy Yamaha? Jakie są różnice między nimi? Co wybrać?

BOSCH czy Yamaha - różniceBOSCH i Yamaha są liderami w dziedzinie napędów do rowerów elektrycznych. Z pozoru napędy te wyglądają podobnie. Jaki zatem wybrać odpowiedni napęd dla siebie? Czym te marki różnią się od siebie?

Systemy BOSCH i Yamaha działają w podobny sposób. Oba wykorzystują silniki o mocy 250W stanowiące napęd umiejscowiony w korbie.

Jaka jest pozycja marki BOSCH?

BOSCH jest dużą międzynarodową firmą, oferująca szerokie spektrum sprzętu elektronicznego, zarówno w gospodarstwach domowych, przemyśle, jak i motoryzacji. Firma ta swój debiut w branży rowerowej miała w 2010 roku. Co roku systemy BOSCH są udoskonalane, czego efektem jest otrzymywanie każdego roku coraz lepszych rozwiązań w dziedzinie e-bike. Obecnie systemy napędowe BOSCH wykorzystuje ponad 50 producentów rowerów na świecie.

Jaka jest pozycja marki Yamaha?

Yamaha została założona w 1955, a jej główną sferą działalności była produkcja motocykli, które były sprzedawane na rodzimym rynku. Dzisiaj firma posiada bardzo bogate i szerokie portfolio produktów – od systemów napędowych do rowerów elektrycznych (w skrócie eBike) po skutery wodne. Pierwszy system wspomagania napędu rowerowego firma Yamaha stworzyła już w 1993 roku. Napęd ten odniósł duży sukces rynkowy. Yamaha obecnie produkuje ponad 300000 systemów napędowych eBike rocznie. Do dnia dzisiejszego Yamaha dostarczyła swój napęd do przeszło 2,7 miliona rowerów. W Europie najnowsza generacja napędu Yamaha jest stosowana w nowych rowerach serii sDuro w niemieckich rowerach Haibike.

Komponenty obu systemów

Bateria

Zarówno Bosch jak i Yamaha korzystają z baterii 400Wh o napięciu 36V. Obie baterie zapewniają wystarczająco duży zasięg wspomagania i bardzo wysoką żywotność baterii. Warto zwrócić uwagę na to, że mają zbliżony kształt i posiadają uchwyt do przenoszenia na górze obudowy. Obie baterie są wyposażone w diody LED sygnalizujące poziom naładowania. Montaż obu baterii ma miejsce na dolnej rurze ramy. System zamka zabezpieczającego baterię to też wspólna cecha.
Różnicą jest sposób montażu. Baterię Boscha wkłada się od góry do dołu. Baterię Yamahy wkłada się do gniazda na dole i wsuwa z boku. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość montażu baterii w ramach o mniejszym rozmiarze, w których montaż baterii Boscha mógłby być niemożliwy. Bateria Yamahy jest umiejscowiona bezpośrednio na silniku i posiada system amortyzacji. Z tego powodu w trakcie jazdy po wybojach nie powinna generować żadnych niepokojących dźwięków.

Bateria BOSCH Bateria Yamaha
Pojemność 400Wh / 11 Ah 400Wh / 11Ah
Napięcie 36 V 36 V
Zabezpieczenie Zabezpieczenie kluczem Zabezpieczenie kluczem
LED 5 diód (20%) 4 diody (25%)
Waga 2.6 kg 2.9 kg
Typ Litowo jonowa Litowo jonowa
Gwarancja 2 lata / 500 Pełnych cykli 2 lata / 700 Pełnych cykli
Temperatura pracy -5 do 40 stopni C -20 do 60 stopni C

Obie konstrukcje baterii są bardzo podobne. Yamaha jest nieco większa i cięższa, Bosch posiada 5 diod led informujących o poziomie naładowania baterii z większą precyzją.

Bateria BOSCH Bateria Yamaha
Tryb LOW 130 km 130 km
Tryb MEDIUM 80 km 85 km
Tryb HIGH 60 km 70 km
Średnio 90 km 95 km

Jak widać przewidywany zasięg obu systemów jest bardzo zbliżony. Yamaha przewiduje nieco większy zasięg w trybach wspomagania medium i high, co jednak nie znajduje swojego odzwierciedlenia w naszych testach. Różnica wynika zapewne z innego sposobu pomiaru zasięgów (warunki terenowe, przyspieszenia itp.). Osobiście określiłbym zasięgi jako identyczne. Obie baterie mogą być ładowane niezależnie od tego czy system napędowy jest włączony czy też nie. Mimo, że okres gwarancja w przypadku obu producentów jest taki sam (2 lata) to Yamaha określa żywotność baterii na 200 pełnych cykli ładowania więcej.

Interfejs – panel sterowania

Oba interfejsy i kontrolery są podobne jeśli chodzi o działanie. Różnią się wyglądem. Obie jednostki interfejsu posiadają wyświetlacz LCD i korzystają z dodatkowych przycisków, które są umiejscowione na kierownicy obok klamki hamulca, podobnie jak klasyczna manetka. Pozwala to na kontrolę nad wspomaganiem rowerem bez odrywania rąk od kierownicy. Oba wyświetlacze są montowane centralnie na kierownicy i są przystosowane zarówno do kierownic 25,4mm jak i 31,8mm. Wspólną cechą obu systemów jest to, że po wyciągnięciu wyświetlacza, wspomaganie jest niemożliwe. Jest to swojego rodzaju zabezpieczenie antykradzieżowe. Główną różnicą między systemami tych dwóch producentów jest to, że wyświetlacz Boscha umożliwia sterowanie nim za pomocą wbudowanych przycisków, jednostka Yamahy posiada jedynie przyciski na manetce.

Kontroler BOSCH Kontroler Yamaha
LCD Tak Tak
Podświetlenie Tak Tak
Przyciski wyświetlacza Tak Nie
Przyciski kontrolera Tak Tak
Średnica obejmy 25,4 / 31,8mm 25,4 / 31,8mm
Zdejmowanie Tak Tak
Funkcja pchania Tak Tak
Funkcja oświetlenia Tak Tak

Z wyświetlacza Yamahy nie można korzystać kiedy jest on wypięty z roweru. Wtedy jedyną jego funkcją jest zegarek kieszonkowy. Zapamiętane parametry jazdy na panelu Bosch są widoczne również po jego zdjęciu z roweru. Oba systemy posiadają funkcję wspomagania prowadzenia roweru. Dzięki temu po zejściu z roweru można bez wysiłku rower wepchać pod wzniesienie. Panel sterowania Bosch wydaje się bardziej czytelny i ergonomiczny.

Parametry BOSCH Parametry Yamaha
Poziomy wspomagania 4 3
Stan baterii Skala 5 stopni Skala 10 stopni
Zasięg w kilometrach Tak Tak
Wskaźnik mocy Tak Tak
Wskaźnik kadencji Nie Tak
Zegarek Tak Tak
Termometr Nie Tak
Dystans całkowity Tak Tak
Dystans wycieczki Tak Tak
Czas wycieczki Tak Tak
Maksymalna prędkość Tak Tak
Średnia prędkość Tak Tak
Informacja o zmianie przełożenia Tak Nie
Zmiana języka Tak Tak
Jednostki prędkości MPH & KM/H MPH & KM/H

Oba wyświetlacze mają podobną funkcjonalność. Yamaha posiada wskaźnik kadencji, termometr i bardziej dokładny wskaźnik poziomu naładowania baterii. Najnowszy model interfejsu Boscha wniósł dosyć ciekawą nowinkę, mianowicie producent wprowadził informację na wyświetlaczu o sugerowanej zmianie przełożenia na wyższe. Podobny system jest stosowany we współczesnych samochodach, ma za zadanie zoptymalizować dobór jak najbardziej efektywnego przełożenia.

Silnik

Bosch i Yamaha korzystają z silników o mocy 250W. Jednostki napędowe są zintegrowane z mechanizmem korbowym. Zapewnia to naturalne dla rowerzysty odczucia z jazdy. Obaj producenci używają w swoich systemach napędowych 3 czujniki: kadencji, momentu obrotowego i prędkości.

Podobnie jak baterie, silniki obu producentów są bardzo podobne. Ich rozmiary są zbliżone. Nieco mniejszy jest silnik Yamahy, jego masa też jest mniejsza, prawie o 500 gram. Silnik Boscha posiada wewnętrzna przekładnię i posiada małą tarczę zębatą do napędu, która obraca się 250% szybciej od ruchu korby. Specjalnie zaprojektowana zębatka zabezpiecza łańcuch przed wypadnięciem. Silnik Yamahy korzysta z konwencjonalnych tarcz zębatek, które obracają się z tą samą prędkością co korba. Yamaha umożliwia montaż dwóch tarcz z przodu, dzięki temu możliwa liczba kombinacji przełożeń jest teoretycznie dwa razy większa niż w przypadku Boscha. Napęd Boscha korzysta z systemu montażu korby ISIS, zaś w przypadku Yamahy jest to klasyczny montaż na kwadrat.

Silnik BOSCH Silnik Yamaha
Moc 250W 250W
Moment obrotowy 60Nm 70Nm
Max wspomaganie 275% 280%
Zębatki napędowe 1 1 lub 2
Kompatybilność z E.I Nie Tak
Zasilanie oświetlenia Tak Tak
Prędkość wspomagania Do 25 km/h Do 25 km/h
Waga 4 kg 3.5 kg

Specyfikacja napędu jest bardzo zbliżona. Aczkolwiek Yamaha posiada większy moment obrotowy. Przeważnie jest on stały i wynosi 70Nm, potrafi jednak chwilowo skoczyć do 80Nm. Yamaha oferuje nieznacznie większy stopień wspomagania, a praca japońskiego napędu zaczyna się wcześniej, już od chwili naciśnięcia stopą na pedały. Yamaha nazywa to systemem „0 Cadence”. Jednak To Bosch oferuje bardziej wyrównaną krzywą mocy.

Bosch posiada też wersje z możliwością możliwość hamowania pedałami (tzw torpedo), jednak ta funkcja jest rzadko stosowana przez producentów. Elektroniczny system regulacji zawieszenia (tzw. E.I Shock czyli system zawieszenia elektrycznego) jest montowany do rowerów z napędem Yamaha. Model AllMtn RX 2015 marki Haibike jest jednym z pierwszych rowerów wykorzystujących tą technologię i napęd Yamahy.

Ładowarka

Wspólnymi cechami ładowarek obu producentów są krótki czas ładowania oraz zasilanie 220-240V. Ładowarka Yamahy jest większa od Boscha i posiada stopień wodoodporności IPX4. Obie baterie można ładować zamontowane w rowerze jak i ściągnięte z roweru.

Ładowarka BOSCH Ładowarka Yamaha
Waga <800 g 800 g
Czas ładowania 3.5 h 3.5 h
Napięcie wejściowe 220-240 V 220-240 V
Moc wejściowa 1.5 A 1.3 A
Napięcie wyjściowe 42 V 42 V
Moc wyjściowa 4 A 3.6 A
Częstotliwość 50/60 Hz 50/60 Hz
Wentylator Nie Nie
Wymiary 190/86/54 mm 200/100/70 mm
Temperatura ładowania 0 – 40 stopni 0 – 45 stopni
Wtyczka sieciowa Tak Tak

Podane czasy ładowania są podane dla baterii 400Wh. Ładowarki tych producentów potrafią naładować baterię do 70-80% w 1,5h. Każda ładowarka może korzystać z falownika DC-AC (Inwertera 12/220 V). Falownik kupuje się oddzielnie i pozwala ładować akumulator np. z gniazda 12V z samochodu.

Połączenie baterii z silnikiem

Montowanie systemów Bosch i Yamaha wygląda bardzo podobnie. System Yamahy jest bardziej kompaktowy, jednak sama bateria jest dłuższa od baterii Boscha. Rzuca się w oczy, że bateria Boscha jest montowana w osobnym gnieździe, a akumulator Yamahy wygląda jakby był integralną częścią silnika. Oba systemy są wyposażone w ochronne plastikowe płyty ochronne, jednak nie wszyscy producenci je stosują. Silniki Boscha i Yamahy zapewniają odpowiedni prześwit między silnikiem a podłożem.

Podsumowanie

Oba systemy są bardzo podobne. Występuje jednak kilka drobnych ale wartych uwagi różnic.

Interfejs i integracja z rowerem

Interfejs Boscha wydaje się być lepiej wykonany, posiada przyciski i sprawie lepsze wrażenie od wyświetlacza Yamahy, który emanuje „plastikowością”. Bosch również bardziej się postarał jeśli chodzi o prowadzenie kabli.

Oba systemy są dobrze spasowane w rowerze i prezentują się całkiem solidnie. W przypadku Yamahy integracja baterii i silnika jest nieco bardziej kompaktowa co pozwala na korzystanie z jeszcze mniejszych ram, a wbudowany absorber wstrząsów dodatkowo zwiększa komfort użytkowania w każdych warunkach.

Rzeczywisty czas jazdy

Oba systemy są bardzo podobne pod względem czasu jazdy. Moc silników jest taka sama, a jedynie moment obrotowy jest trochę wyższy w przypadku Yamahy, mimo to napęd Boscha prezentuje sobą podobną kulturę pracy.

Yamaha pozwala na pracę dwóch tarcz z przodu. Z kolei jedna tarcza Boscha zapewnia idealną pracę łańcucha, który ma mniejsze prawdopodobieństwo wypadnięcia.
Bosch daje możliwość korzystania aż z czterech trybów wspomagania, jednak w praktyce nie daje to jakiejś wyraźnej przewagi nad rozwiązaniem Yamahy.

Inne czynniki

Korba na ISIS jest systemem o zdecydowanie większej sztywności, a stosowany przez Yamahę kwadrat jest obecnie rozwiązaniem starszym, stosowanym w tańszych rowerach, co sprawia, że rozwiązanie to jest jakby nieadekwatne do wartości i jakości pozostałych komponentów roweru.

Ładowarka Boscha, podobnie jak wyświetlacz, jest bardzo dobrze wykonana, jest mała i posiada gumowe nóżki, które sprawiają, że ładowarka jest bardzo stabilna.

System Boscha można podłączyć przez USB do programu diagnostycznego, umożliwia on sczytywanie błędów i pozwala na aktualizację oprogramowania. System Yamahy nie ma możliwości aktualizacji oprogramowania.

Bosch vs Yamaha

Nie ma jasnej odpowiedzi na pytanie: Bosch czy Yamaha? Z pewnością oba te systemy są najlepszymi oferowanymi napędami na rynku. Tak naprawdę w przypadku tych dwóch rozwiązań lepiej kierować się konkretnym modelem roweru i jego specyfikacją, a nie marką systemu napędowego, gdyż z obu powinniśmy być w pełni usatysfakcjonowani.

Gości na tej podstronie: 48 093

9 Komentarzy

 1. Eugen

  Witam,
  ciekawi mnie, czym sie różni starszy system boscha od nowszego stosowanego obecnie?
  Który jest lepszy bardziej nie zawodny?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 2. Jerzy

  W silnikach Boscha też można już założyć dwie zębatki na korbę np. 14z i 18z. Jedyna niedogodność to konieczność zrzucenia łańcucha ręcznie więc nie da się tego zrobić w czasie jazdy. Film jak to zamontować jest dostępny na YouTube.Można też pozostawić tylko jedną zębatkę ale wymienić ją na większą. Z oryginalnej 15z na 18z. Zyskujemy wtedy na szybkości no i wolniej kręcimy pedałami.A co do pytanie Eugena powyżej to trzy dostępne obecnie silniki różnią się momentem obrotowym: Activ-48Nm, Performance-60Nm, Performance CX-75Nm. Jedyny problem jaki ja widzę to podobno brak serwisu w Polsce.Najbliższy w Niemczech.

  Odpowiedz
  1. Maciej

   Jest w Polsce serwis BOSCHa.

   Odpowiedz
 3. Paweł

  Jeździłem na obu systemach. Yamaha jest bardziej cicha, ma 10 stopniową skalę poziomu naładowania baterii jest to bardzo przydatne w planowaniu trasy, ma wskazania kadencji, silnik załącza się natychmiast po naciśnięciu pedałów w Boschu trzeba zakręcić pedałami, silnik jest mniejszy. Bosch z kolei ma tańsze baterie i solidniejszy wyświetlacz. W działaniu napędy niczym się nie różnią. Testowałem oba napędy na tym samym testowym ostrym podjeździe i nie ma żadnych różnic. Również zasięgi są identyczne. Ja wolę Yamahę ze względu na obecność przedniej przerzutki i dokładność wskazań poziomu baterii. Boschem po płaskim jedzie się dużo wolniej.

  Odpowiedz
 4. RYSZARD

  Czy i gdzie można kupić same kommpletne zestawy do konwersji nirmalnego górskiego lub trekingowego na ebike , w necie sę przeważniezestawy chińskie BAFANG

  Odpowiedz
  1. Jaroz

   Z tego co wiem to boschowskie silniki montowane są do e-bikow a nie to rowerów tradycyjnych konwertowanych na elektryczne. Obawiam się, że nawet takiej opcji nie ma chyba że ktoś pokusi się na przeróbki mocowania na ramie (pod warunkiem że pasuje do części korbowej ramy tradycyjnej).

   Odpowiedz
 5. Marcin

  czy i gdzie mozna by kupic rame pod silnik yamaha z bateria do ramy

  Odpowiedz
  1. Marcin KAMYK Kamiński (Autor artykułu)
 6. Andrzej

  Witam. Chcę kupić rower z napędem Boscha unisex bez ramy. Jeżdżę trochę w mieście a w weekendy poza miastem utartymi szlakami. Jaki rower doradzicie mi w cenie do 12 tys.?
  Proszę o podpowiedź.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *