Historia rowerów elektrycznych

Szkic roweru

Historia rowerów elektrycznych rozpoczęła się 120 lat temu. Rowery elektryczne przeszły wiele ulepszeń technologicznych, które doprowadziły do obecnego wyglądu.

W 1867 i 1886 roku, jeszcze przed pojawieniem się elektrycznego roweru, dwaj wynalazcy zbudowali zmotoryzowany rower, wkorzystując do tego maszyny parowej i silnika spalinowego. Dziś z trudem możemy je zobaczyć.

Jeden z pierwszych patentów na rower elektryczny został wydany pod koniec 1895 roku przez Ogdena Boltona Jr. To niesamowite, że silnik w piaście wynaleziono 120 lat temu. Przez lata prawie zapomniany, ale w ostatniej dekadzie powrócił do łask. Dziś jest często używany w branży elektrycznej i rowerowej. Silnik w piaście jest jednym z najlepszych sposobów napędzania roweru elektrycznego.

Stary rower elektrycznyDwa lata później, Ozeasz W. Libbey wynalazł rower elektryczny z dwoma silnikami i dwoma akumulatorami. Jak się okazało, miał świetny pomysł. Na płaskiej drodze działać miała tylko jedna bateria, z kolei gdy się wspinaliśmy, zaczynała działać druga. Prawdopodobnie jest to pierwsza forma elektrycznego kontrolera rowerowego. Dziś mamy o wiele lepsze metody do kontroli baterii.

W 1898r J. Steffens Mathew zbudował rower elektryczny, obsługiwany przez pas, który był umieszczony na obwodzie koła, a także wokół silnika. Przyjrzyj się zdjęciu po prawej, widać, że pas jest wciśnięty do ziemi razem z kołem. Koła miały szczeliny, aby zapobiec wymykaniu się paska. Ten rodzaj napędu był bardzo kreatywny, ale nie jesteśmy pewni co do skuteczności tego napędu.

Po wszystkich tych napędach taśmowych przyszedł pomysł na dysk tarcia. W 1899 roku, John Schnepf wprowadził rower, w którym wykorzystywane są tzw. kółka pasowe, które spoczywają na górnej powierzchni tylnego koła.

W 1969 roku A. Wood, Jr wziął wynalazek Schnepf i włączył go do bardziej złożonego systemu tarcia, składające się z 4 różnych silników. Każdy z nich był przesunięty do przodu koła.

W 1946 roku, Jesse D. Tucker zdobył patent na silnik z wewnętrzną zębatką i ze zdolnością do wolnobiegu. Panu Tuckerowi przypisano zatem patent do jednej z cech elektrycznego roweru. Możliwość korzystania z pedałów w połączeniu, lub bez połączenia z silnikiem elektrycznym.

Haibike elektrycznyDzisiaj rower elektryczny jest produktem ogromnego przemysłu rowerowego, który rozwija się bardzo szybko. W Chinach jeździ po drogach około 120 milionów rowerów elektrycznych. W USA i Europie, liczba rowerów elektrycznych sprzedawane są obecnie w milionach egzemplarzy.

Gości na tej podstronie: 14 168

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *