Napęd centralny czy w piaście?

Napęd w piaście TranzXRozważmy najpierw wariant silników w piaście. To wariant bardziej ekonomiczny – wszystkie popularne rowery elektryczne z dolnej półki cenowej (2000 – 3500 zł) korzystają z takiego rozwiązania. Silniki takie są bardzo tanie, a w wersji bezprzekładniowej, również niezawodne i trwałe. Za lokalizacją silnika w w przedniej piaście przemawia lepsze rozłożenie ciężaru (jeśli bateria umiejscowiona jest na bagażniku) oraz prostota wykonania i ułatwione serwisowanie.

Za lokalizacją silnika w tylnej piaście przemawia przede wszystkim minimalizacja efektu poślizgu podczas manewrowania rowerem oraz przed niekontrolowanym „wymknięciem” się przedniego koła (co może nastąpić w przypadku nieuważnego kierowania rowerem).

Najlepsze rozwiązanie to silniki zlokalizowane centralnie, napędzające bezpośrednio korbowód. Ich oczywista zaleta to centralnie rozłożony środek ciężkości, podobna inercja obu kół (koła nie są dociążane silnikiem) oraz łatwość zdejmowania kół. Największa jednak ich zaleta to możliwość wbudowania do napędu czujnika nacisku na pedał, lub inaczej mówiąc możliwość pomiaru obciążenia.

Pomiar obciążenia pozwala sterownikowi na bieżąco zmieniać parametry pracy silnika w taki sposób, aby ten generował moc proporcjonalną do obciążenia. Efekt tego „śledzenia” obciążenia jest taki, że silnik generuje więcej mocy przy większym obciążeniu, np. podczas jazdy pod górkę, albo podczas przyspieszania lub mniej mocy, np. podczas jazdy z górki. Im doskonalszy system napędowy, tym bardziej płynne i szybkie jest kontrolowanie pracy silnika. W idealnym systemie napędowym w ogóle nie odczuwamy, że jedziemy na „elektryku”. Odczuwamy jedynie znaczny przyrost siły (lżejsze pedałowanie).

Gości na tej podstronie: 31 438

10 Komentarzy

 1. Przemekmax

  rowery z napędem centralnym – od kwietnia PENDIX napęd do
  wszystkich rowerów to rewelacja ale tylko do jazdy miejskiej
  i wycieczek po dobrych drogach.

  Odpowiedz
 2. rowerzysta_jaw

  Akurat czujnik pedałowania można i tak zamontować w suporcie, taką funkcję ma np. CycleAnalyst 3.
  W takim razie jaka jest największa zaleta napędu centralnego? Dla mnie osobiście byłaby to możliwość skorzystania z hamulców i przerzutek w tylnej piaście (minimum serwisowania, dobrze działają w deszczu) bez konieczności używania silnika w przedniej piaście (który ma swoje wady). Wielu doceni też to, że silnik centralny może obracać się z optymalną dla siebie prędkością (zużywając najmniej energii), podczas gdy prędkością jazdy zajmują się przerzutki (podobny efekt można osiągnąć, stosując przekładniowe silniki w piaście, ale tu dochodzi większa awaryjność i zwiększona waga). Dodałbym też do tego niżej położony środek ciężkości, który ułatwia zapobieganie wywrócenia się roweru na bok, szczególnie np. osobom starszym.

  Odpowiedz
 3. Waldi

  Jestem posiadaczem roweru elektrycznegoi i jestem zadowolony,ale rower ten kupilem bez instrukcji technicznej napędu elektrycznego i każdemu odradzam takiego zakupu.W pełni potwierdzam powyższy opis,ale pragnę dodać ,ze bardzo ważne jest, aby taki rower miał złącza należytej jakości poniewąż w moim przypadku gniazda/ wtyki są powodem wielu awarii.Poza tym pragnę dodać,że silnik na tylnej ośi w przypadku przebicia dętki tylnego koła uniemożliwia naprawę w terenie i inne problemy.Jestem za centralnym umieszczeniem silnika.

  Odpowiedz
 4. semenoff

  Jezdze rewerem KTM TOUR od 3 lat,super,tylny naped, pod kazda wieksza gorke wjezdzan 22km/h,centralny naped jest wolniejszy,zona jezdzi KTM 2015 Amparo 8m RT tez ma swoja moc i zasieg jest okolo 120 km na najwyzszym wspomaganiu,sredni 14ßm,Eco 160 km ,mozna jezdzic duzooooo dalej,ale caly czas trzeba krecic pedalami i to jest to!!!!!!!……
  Przdni naped jes mniej sterowny tez testowale u znajomych to nie jest tooooo??????
  Pozdraiam wszystkich rowerzystow……

  Odpowiedz
 5. Mariosti

  Silnik elektryczny jest o tyle ciekawy że posiada praktycznie płaski przebieg momentu obrotowego w dużym zakresie obrotów, co oznacza że przy prędkościach osiąganych w rowerach nie potrzebuje on biegów.
  Dodatkowo silnik w tylnej piaście nie zużywa łańcucha, a kwestia stworzenia tylnej piasty z napędem + z mocowaniem hamulca + ze standardowym bębenkiem na kasety jest tylko kwestią czasu ponieważ w standardowym profilu piasty + szprych jest więcej niż wystarczająco miejsca na nawet kilku KW silnik.

  Odpowiedz
  1. Jerzy

   „Silnik w tylnej piaście nie zużywa łańcucha”?? Co za brednie! Łańcuch się zużywa od pedałowania (które jest zalecane aby wspomóc silnik) niezależnie od tego w którym kole ten silnik się znajduje.Jak nie będziesz pedałował to nie będziesz zużywał łańcucha.Ale w taki sposób (wykorzystując tylko silnik) przejedziesz o wiele mniej kilometrów na jednym ładowaniu.

   Odpowiedz
 6. marian

  zrobic hybryde dac silnik elektryczny w piascie lub centralny – ogromna zaleta duzy moment obrotowy, zasilany bateriami doladowywanymi na biezaco przez maly agregat na bazie silnika z pralki i silnika spalinowego nieduzej pojemnosci. Lub bezposredni naped elektrycznego silnika z pradnicy spalinowej. Nieograniczony zasieg.

  Odpowiedz
  1. Marcin KAMYK Kamiński (Autor artykułu)

   Co prawda nie popieramy napędów spalinowych, ale pomysł całkiem kreatywny.

   Odpowiedz
  2. Eddy

   Koń by się uśmiał:) To może od razu pominąć silnik elektryczny i zainstalować spalinowy? To tak jakbyś chciał wyposażyć wiatraki elektryczne we wspomaganie spalinowe żeby kręciły nawet jak nie wieje wiatr…. energia=energia

   Odpowiedz
 7. krzysiek

  nieograniczony zasięg powiadasz a co kiedy skończy ci sie benzyna dla spaliniaka?
  możesz zatankować to równie dobrze zamiast silnika elektrycznego zamontować sam silnik spalinowy wyjdzie ekonomiczniej.

  nieograniczony zasięg to zrobić rower 3 lub 4 kołowy z na tyle dużą paką żeby zamontować panele słoneczne o dużej wydajności, oraz silnik elektryczny który będzie w stanie uciągnąć ciężar a za razem będzie pobierał mniej prądu niż wytworzą panele. do tego system odzyskiwania Energi grawitacyjnie, akumulator który będzie zbierał nadmiar z paneli. trochę liczenia ale zrobić się da tyle ze zabawa do tanich nie należy.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *