Shimano EP8. Nowy flagowy silnik japończyków.

Wczoraj o godzinie 17tej Shimano zdjęło embargo na wiadomości dotyczące ich nowego silnika w ofercie. Dane wyglądają obiecująco.

 • Maks. moment obrotowy 85 Nm
 • Maks. współczynnik wspomagania: 400%
 • Masa całkowita 2,6 kg
 • O 10% mniejsze rozmiary w porównaniu z poprzednim modelem (E8000)
 • O 36% mniejszy opór — 4 tryby wspomagania (Walk/Eco/Trail/Boost)
 • Mechaniczne wspomaganie prowadzenia roweru udoskonalone do poziomu inteligentnego wspomagania prowadzenia roweru (Di2)
 • O 20% dalszy zasięg
 • Zmniejszona akumulacja ciepła
 • Takie samo mocowanie do ramy jak w przypadku DU-E8000/DU-7000
 • Zgodny z układem napędowym mechanicznym 12/11/10/9 przełożeń, DI2 11 przełożeń oraz FC-M8150
 • Kompatybilność z napędami 11/8/7/5-rzędowymi IHG

`Ciekawie wygląda sprawa z trybem Trail.

W nowym, udoskonalonym trybie Trail dostępny jest pełny moment obrotowy modułu EP8. Gwarantuje to wygodę i kontrolę. Najbardziej uniwersalny do tej pory tryb wspomagania jest idealnie skonfigurowany i nie wymaga dostosowywania — sprawdzi się praktycznie na każdym szlaku. Im intensywniej pedałujesz, tym większa jest siła wspomagania. 

Zmiany dotknęły też aplikacji na smartfony.

Aplikacja E-TUBE PROJECT opracowana przez SHIMANO ułatwia dostosowywanie ustawień roweru do przewidywanych warunków jazdy, zanim użytkownik nawet wsiądzie na rower. 

Dzięki zaawansowanym możliwościom dostosowywania można bez trudu dopasować ustawienia roweru do stylu jazdy. Poza możliwością dostosowania charakterystyki wspomagania, funkcji przełącznika wspomagania i wyświetlacza, można także regulować inne elementy sterujące, od ustawień podstawowych, jak język i tło, po bardziej zaawansowane, jak automatyczna zmiana przełożeń. 

Kolejną praktyczną funkcją jest możliwość dostosowania poziomu maksymalnego momentu obrotowego wspomagania w zakresie 20–85 Nm. Można go ustawić odpowiednio do warunków jazdy i terenu. Im mniejsza wartość momentu obrotowego wspomagania, tym mniejsze zużycie energii akumulatora. Istnieje również możliwość regulacji momentu włączania wspomagania — przy ustawieniu płynnego działania wspomaganie będzie płynne i zrównoważone, natomiast przy ustawieniu szybkiego działania wspomaganie będzie generowane od razu po obróceniu ramion mechanizmu korbowego. 

Jedną z rzeczy która była najbardziej uciążliwa w poprzedniej wersji napędu były odczucia przy przekraczaniu prędkości 25km/h. Shimano unowocześniło mechanizm sprzęgła i twierdzi że EP8 tworzy znacznie płynniejsze przejście do pedałowania pod własną mocą przy wyższych prędkościach.

W maju tego roku Shimano przedstawiło nowe baterie do rowerów elektrycznych, o większych pojemnościach. Wraz z nowym silnikiem wydaje się że możemy szykować się na nowe otwarcie rynkowej gry o serca użytkowników.

Gości na tej podstronie: 2 159

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *