Systemy zmiany przełożeń rowerach elektrycznych

Tradycyjna mechaniczna przerzutka oparła się próbie czasu i jest najczęściej stosowanym rozwiązaniem napędu w rowerach. Od momentu jej wynalezienia ewoluowała od bardzo prostych konstrukcji wielorzędowych do obecnie stosowanych jednorzędowych, obsługujących 12 zębatek kasety, a sposób wybierania przełożenia odbywa się mechanicznie lub elektrycznie. Żeby jeszcze bardziej skomplikować temat mamy do dyspozycji rozwiązania z kabelkami (Shimano) jak i bezprzewodowe (Sram). Próby konstrukcji przerzutek pneumatycznych lub hydraulicznych, choć dość udane można potraktować jako ciekawostki historyczne, które nie sprostały próbie czasu.

Czy jednak do dyspozycji mamy tylko tradycyjne systemy z kasetą i przerzutką? Nie. Na rynku istnieje całkiem spora oferta piast wielobiegowych, skrzyni biegów zintegrowanych z korbą (Pinion) i korb umożliwiających zmianę biegów (Hammerschidt, który nie przetrwał oraz polskie Efneo i niemiecki Schlumpf). Większość z nich to produkty bardzo niszowe. Co zatem polecamy, aby w przyszłości nie mieć problemów i cieszyć się jazdą? Zobaczmy jak to robią najlepsi.

Niemiecki producent rowerów klasy Hi-End – Riese&Muller, zdecydował się na zastosowanie w swoich rowerach trzech najlepszych rozwiązań jakie w tej chwili są na rynku – tradycyjnej przerzutki mechanicznej oraz dwóch piast wielobiegowych, które jednak różnią się sposobem działania – Enviolo i Rohloff.

Pierwsza z nich to produkt stosunkowo od niedawna na rynku, ponieważ jego premiera miała miejsce w 2006 roku.
Rohloff z kolei to firma obecna na rynku od ponad 20 lat, a w swojej ofercie posiada kilka rodzajów piast obsługujących różne systemy hamowania, typy osi, z różnym mocowaniem hamulców i w końcu sterowaniem mechanicznym lub elektrycznym.
Enviolo może poszczycić się posiadaniem w ofercie piasty którą ciężko nazwać wielobiegową bo jest całkowicie bezstopniowa. Do tego może być sterowana w sposób mechaniczny lub elektryczny oferując całkowicie automatyczną skrzynię biegów.

Na zaznaczenie zasługuje ważna sprawa. Nie każdy silnik współpracuje z piastą wielobiegową. Potrzebne jest specjalne oprogramowanie w silniku, które zmniejsza moment obrotowy w trakcie zmiany przełożeń. Dlatego warto korzystać z gotowych rozwiązań producentów rowerów, a nie próbować zmieniać konfigurację samemu. Zaoszczędzi to dużo czasu, problemów i… pieniędzy.
Macie już mętlik w głowie? Zapewne. Przejdźmy zatem do konkretów.

Porównaliśmy wspomniane napędy: Shimano XT M8000, Enviolo i Rohloff Speedhub E14 (na pasku Gates) na przykładzie konfiguracji rowerów Riese&Muller Delite GT Touring, Riese&Muller Delite GT Vario oraz Riese&Muller Delite GT Rohloff

FAKTY:

Ilość przełożeń:
Shimano: 11
Enviolo: bezstopniowa
Rohloff: 14

Rozpiętość przełożeń:
Shimano: 418% (0.91-3.81)
Enviolo: 260% (1.56-4.06)
Rohloff: 526% (0.67-3.55)

Zmiana biegu pod obciążeniem:
Shimano: grozi uszkodzeniem napędu, jak w każdym tradycyjnym napędzie rowerowym z przerzutką pantografową
Enviolo: dozwolona
Rohloff: jest dozwolona – w trakcie zmiany przełożeń silnik na ten czas zmniejsza moc

Unikatowe zalety:
Shimano: popularność, części dostępne w praktycznie każdym sklepie rowerowym, prostota i łatwość obsługi
Enviolo: płynność, gładka praca, łatwość w czyszczeniu, możliwość stosowania paska Gatesa
Rohloff: bezobsługowość, automatyczna zmiana biegu na wcześniej zaprogramowany bieg w przypadku zatrzymania roweru, integracja z systemem Bosch eBike, możliwość wykonywania update’ów za pomocą aplikacji Rohloff, cicha praca napędu ze względu na brak łańcucha, łatwość w czyszczeniu, możliwość stosowania paska Gatesa

Unikatowe wady:
Shimano: przerzutka narażona na uszkodzenia np. w terenie
Enviolo: części zamienne dostępne wyłącznie na zamówienie
Rohloff: części zamienne dostępne wyłącznie na zamówienie

Stosując piasty Enviolo i Rohloff z paskiem Gatesa unikamy smarowania napędu i jego kłopotliwego czyszczenia. Konserwacja napędu ogranicza się w zasadzie do jego umycia i przetarcia suchą szmatką. Tradycyjna przerzutka to z kolei łatwość jej wymiany w przypadku jej uszkodzenia – każdy serwis zrobi to praktycznie od ręki. Na części do piast wielobiegowych przyjdzie nam chwilę poczekać. Z drugiej jednak strony ani przerzutki ani piasty się tak często nie psują.
Co zatem wybierzecie?

Gości na tej podstronie: 3 679

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *