Z rozmachem po włosku czyli elektryki z Bianchi

Bianchi jest włoską marką rowerową, która słynie z produkcji rowerów szosowych w charakterystycznym turkusowym kolorze, który z włoskiego nazywa się celeste. Firma działa od 1885 roku i jest obecnie najstarszym producentem rowerów na świecie. Istnieją dwie legendy dotyczące pochodzenia tego koloru – niektórzy badacze twierdzą, że jest to kolor nieba nad Mediolanem, inni zaś uważają, że był to kolor oczu byłej Królowej Włoch, dla których Edoardo Bianchi wyprodukował rower. Istnieje także spekulacja, że „Celeste” był wynikiem nadwyżki wojskowych farb, właśnie w tym kolorze.
Firma od niedawna oferuje także rowery w wersjach elektrycznych i czego można się było spodziewać po tym włoskim producencie, rowery odznaczają się niesamowitym designem.
Szczególną uwagę zwracają 2 modele: E-SUV oraz E-OMNIA FX-TYPE.

E-SUV – WIĘCEJ NIŻ REWOLUCJA

BIANCHI WYZNACZA NOWE STANDARDY DLA ROWERÓW ELEKTRYCZNYCH
Interakcja człowiek-maszyna osiąga nowy próg dzięki Bianchi e-SUV. Wizja Bianchi dotycząca przyszłości mobilności nabiera kształtu w innowacyjnej koncepcji roweru, w którym przełomowy design przekształca się w funkcjonalność.

E-SUV to skrót od angielskiego terminu electric sports utility vehicle.
Rodzina e-SUV Bianchi składa się z trzech w pełni karbonowych modeli: Racer, Rally i Adventure, wszystkie napędzane przez jednostkę napędową Shimano EP8 oraz baterię 720Wh. Wszystkie trzy modele występują w rozmiarach M, L i XL.

Różnice między nimi są w osprzęcie. W najdroższym modelu znajdziemy pełną amortyzację Foxa w wersji Factory z powłokami Kashima oraz regulowaną sztycę tego samego producenta. Nie oszczędzano także na napędzie. Poza korbą (FC-EM600), która jest dedykowana do rowerów elektrycznych i kasetą (Shimano CS-M8100-12) wszystko pozostałe z dumą nosi logo XTR. Także 4-tłoczkowe zaciski hamulców współpracujące z tarczami o średnicy 203mm. Nie oszczędzano także na kołach. Zastosowano koła DT Swiss HXC 1501 SPLINE ONE 29″. Posiadają one karbonowe obręcze, które szprychami przymocowano do kultowych piast 240 – najlżejszych i do tego niezniszczalnych piast na świecie.
Ciekawie wygląda take kokpit posiadający mostek zintegrowany z kierownicą. Oczywiście także karbonowy.
Czy w takim razie ten rower ma jakąś wadę. Niestety jedną za to poważną – cenę: 12.155 euro, co przy obecnym kursie to nieco ponad 60.000 PLN.

E-SUV Rally z kolei ma pewne inne cechy szczególne. Najważniejszą jest możliwość jazdy nawet w nocy całą noc – posiada zintegrowane światła i błotniki. Przednia lampka emituje światło o mocy 1100 lumenów i wiązce 200 m, co wystarczy do jazdy po technicznych szlakach do późnych godzin nocnych. Rower Rally ma przednie koło 29er połączone z tylnym kołem 27,5, co zapewnia świetną przyczepność i wygodę z tyłu, a także pozwala rzucić się do przodu, gdy potrzebujesz lepszej trakcji i precyzji. W stosunku do modelu Racer, ma tańsze koła (DT Swiss HX 1501 Splin) i hamulce (XT).
Cena: 11.612 euro

Inną grupę rowerów stanowi E-OMNIA.

„OMNIA” oznacza „WSZYSTKO” i jest przeznaczona dla każdego typu rowerzysty.
To, co zaczęło się od E-SUV – flagowego modelu elektrycznego, zostało rozszerzone na gamą wydajnych rowerów aluminiowych.
E-OMNIA to nowa rodzina wysokiej klasy rowerów elektrycznych BIANCHI, które zaspokoją potrzeby każdego rowerzysty – znajdziemy w niej pięć modeli – miejski, trekkingowy w wersjach HT i Full podobnie jak dwa modele MTB, także z przednią amortyzacją lub pełną. Oczywiście dostępnych jest wiele wersji z różnym wyposażeniem.
W przeciwieństwie do modeli SUV w tej grupie postawiono na silniki i baterie Boscha. W zależności od modelu posiadają one baterie 500 lub 625 Wh, są też wersje dwubateryjne w przypadku modeli trekkingowych i MTB.
Najciekawszą propozycją z tej grupy jest model E-OMNIA FX TYPE.
To najbardziej wszechstronny model roweru MTB z platformy e-Omnia. Został zaprojektowany z myślą o doświadczonych rowerzystach, którzy uwielbiają jeździć po szlakach i szukają zabawy na dwóch kołach. Rama z pełnym zawieszeniem, 150 milimetrów skoku i 29-calowe koła sprawiają, że FX-Type jest idealny na trudne przygody, ze wszystkimi dropami i wybojami, jakie tylko rowerzysta może znaleźć. Dzięki wydajnemu akumulatorowi przyjemność z jazdy trwa jeszcze dłużej.

Rama roweru FX-Type jest przystosowana do kół 29″. Asymetryczny wahacz zapobiega uszkodzeniu widełek łańcucha i irytującym odgłosom, które mogą się pojawić, gdy łańcuch uderza o ramę. Dzięki delikatnemu, grawitacyjnie odlewanemu wykończeniu i zintegrowanej obejmie sztycy rower ma bardzo czysty wygląd. Na główce ramy, koronie widelca, pod rurą dolną i z tyłu rury podsiodłowej zamontowano błotniki, dzięki czemu nie musisz się martwić o swoją garderobę.

Silnik Bosch Performance Line CX o momencie obrotowym 85 Nm to mocny silnik pozwalający na ambitną jazdę. Cztery poziomy wspomagania, Eco, Tour, eMTB i Turbo, umożliwiają dostosowanie do różnych stylów jazdy. Czas ładowania zintegrowanego akumulatora Bosch o pojemności 625 kilowatogodzin wynosi w przybliżeniu dwie godziny w przypadku połowicznego naładowania i 5 godzin w przypadku pełnego naładowania.

Platforma e-Omnia wykorzystuje pionierskie technologie, np. zintegrowane światła z przodu, z boku i z tyłu to kluczowa cecha e-Omnia FX-Type, dzięki której rowerzysta widzi i jest widziany wszędzie. Zintegrowane przednie i tylne światła emitują światło o natężeniu 40 luksów, co zapewnia imponujący zasięg widoczności wynoszący 100 metrów oraz widoczność dla innych na odległość 500 metrów.

Rower oferowany jest w dwóch wersjach sprzętowych – na Shimano XT i Sram GX. Tańszy osprzęt w stosunku do konstrukcji o których pisałem wyżej oraz ramą wykonana z aluminium spowodowało dość mocne obniżenie ceny. W wersji XT i amortyzacją od Fox’a wynosi ona 5927 euro, natomiast w wersji z osprzętem Sram’a i amortyzacją Rockshox 5320 euro. Dalej tanio nie jest ale już z butów nie wyrywa.

 

 

Gości na tej podstronie: 543

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *