Od czego zależy zasięg roweru elektrycznego?

Od czego zależy zasięg roweru elektrycznego

Najczęstsze pytanie kupujących rower elektryczny do sprzedawcy brzmi: Jaki jest zasięg roweru po pełnym naładowaniu baterii?
Odpowiedzi sprzedawców są bardzo różne. Od stwierdzenia określającego maksymalny zasięg, np. 100 km, poprzez podanie przedziału maksymalnego zasięgu dla danych stopni wspomagania, np. 50-100 km, albo najbardziej chyba „precyzyjnego” określenia zasięgu jako przedziału minimalnego i maksymalnego zasięgu dla skrajnych warunków, czyli np. 10 do 120 km – lecz tak naprawdę nic praktycznego z tych odpowiedzi nie wynika.

Wiele w nich jest szumu informacyjnego i marketingowej propagandy. Na to wszystko nakłada się wiara kupujących (często tez sprzedawców), że dany model silnika będzie bardziej ekonomiczny, czyli mniej „energożerny” od drugiego.

W rzeczywistości prawdziwa odpowiedź na pytanie o zasięg jest bardzo prosta. Zasięg jest wprost proporcjonalny do pojemności baterii, czyli jest identyczny dla różnych rowerów jadących na tym samym stopniu wspomagania pedałowania, przy tych samych warunkach zewnętrznych i dla tej samej pojemności baterii. Czyli najważniejszy wniosek dla nas – zasięg nie zależy od konkretnego modelu, lecz wyłącznie od ilości energii, którą mamy do dyspozycji.

Silniki mają bardzo zbliżoną sprawność, zatem przy tych samych warunkach pracy, zasięg zależy wyłącznie od pojemności baterii. Oczywiście inną kwestią jest trwałość baterii i jej faktyczna, a nie nominalna (opisana przez producenta) pojemność.

Nie wierzmy jednak opisom producentów lub sprzedawcom, którzy podają różne zasięgi dla rowerów posiadających baterie o tej samej pojemności, chyba że podawane są dla różnych mocy wspomagania.

Gości na tej podstronie: 12 516

9 Komentarzy

 1. Tomasz

  Witam,

  Prosze wymienić rowery o jawiększej pojemności baterii(aby można było jak nawięcej kilometrów przejechać)

  Z poważaniem
  Tomasz Sznurowski
  Oficyna Wydawnicza Logos
  Szekspira 4 m 386
  01-913 Warszawa
  tl 609 680 132
  logos@logos.warszawa.pl

  Odpowiedz
 2. Jan

  Obok pojemności baterii podkreślił bym udział wspomagania oraz warunki drogowe, szczególnie stopień nachylenia, a ponadto sposób jazdy – każde przyspieszenie jest kosztowne (w sensie zużytej energii).

  Odpowiedz
 3. Art

  Na stronie producenta napędów rowerów elektrycznych i baterii firmy Bosch jest ciekawy symulator uwzględniający wiele parametrów mających wpływ na zasięg roweru takich jak typ napędu, pojemność akumulatora, podłoże, rodzaj terenu, wiatr, itd. Warte obejrzenia.

  Odpowiedz
 4. Jerzy

  A gdzie jest waga rowerzysty? Jak mi przybyło w pasie to robię mniej kilometrów! Ważny jest jeszcze rodzaj baterii.W dwóch rowerach mam Li-ion i tu wraz ze spadkiem napięcia stopniowo spada prędkość aż do całkowitego odcięcia. W trzecim rowerze mam baterię LiFePo4 (litowo-żelazowo-fosforanowa) i tu silnik zachowuje pełną moc i prędkość aż do całkowitego odcięcia.A o spadku napięcia informuje mnie zamontowany na kierownicy woltomierz i przygasające przy dodawaniu mocy 6 diod w manetce.

  Odpowiedz
  1. Andrzej

   A co to konkretnie za rowerek z tą ciekawą baterią?

   Odpowiedz
 5. Kasia

  Zasięg roweru elektrycznego jest zależny nie tylko od długości trasy ale też od jej powierzchni i tego ile siły musimy włożyć w sam proces przemieszczania (inaczej to będzie na trasie z górki a inaczej na wyboistych koleinach)

  Odpowiedz
 6. Robert

  A ja mam oponę 26×2.4 , elektryka założona na ciężkim downhillowym rowerze z dużym skokiem zawieszenia (przód i tył do 180mm).
  Bateria ~500Wh LiFePo4 52V ( naładowana 58.4V), silnik bez przekładniowy z tyłu 500W.
  Po kostce , yumbo i asfalcie z średnią 40km/h, maksymalną 60km/h pedałując nie zrobię więcej jak 30km.( po błocie,lesie i kamieniach jest podobnie)
  Nie udało mi się jeszcze wytrzymać aby jechać wolniej i sprawdzić zasięg nie przekraczając 30km/h (poza terenem zabudowanym).
  Jak bateria padnie to jest głupie uczucie że rower się do nawierzchni klei.
  Zasięg zależy od prędkości i oporów toczenia, jeśli ktoś będzie używał manetki na max to będzie jeszcze mniej, naj optymalniejszy jest pedelec ( czujnik w przy korbie).

  Odpowiedz
 7. kazek

  Poza wszystkim jest WAGA użytkownika. mam BH bateria 800Wh i robię ok.100 ,z koleji córka na nim dojeżdża do 200Km

  Odpowiedz
 8. Juras

  Nie zgadzam się z tą opinią w artykule.Zasięg zależy jeszcze od wagi roweru i od ciężaru rowerzysty.Są rowery z tą samą baterią ale małe tzw.minirowery składaki i z uwagi na małą wagę roweru a baterię tej samej pojemności co w cięższych powinny przejechać więcej.Nie ma znaczenia tutaj wielkość koła bo mniejsze koło to tylko więcej obrotów dla tej samej prędkości co w większych a mniejsza energia na to.Rower bez zbędnych bagażniczków(kuferków),przerzutek,metalowych błotników to robi mniejszą wagę i oszczędność energii.Zobaczcie zasięg rowerów np Greengo a tych nieskładaków ciężkich o wadze 36kg.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *